Τρεις εμβόλιμες αγωνιστικές στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής

Τον νέο προγραμματισμό της για την ολοκλήρωση του φετινού πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατέστρωσε η Επιτροπή Διοργανώσεων της ΕΠΟ, σύμφωνα με τον οποίο η λήξη της κανονικής περιόδου ορίστηκε για τις 6 Ιουνίου 2021.

Με δεδομένο όμως ότι οι όμιλοι διαφέρουν ως προς τον αριθμό των ομάδων (υπάρχει σημαντική απόκλιση από 11 έως 16 ομάδες) απαιτούνται στους «πολυπληθείς» εξ αυτών περισσότερες αγωνιστικές ημερομηνίες, με τη διεξαγωγή εμβόλιμων αναμετρήσεων να προκύπτει πλέον ως μονόδρομος.

Αντίστοιχο – δυσανάλογο – βάρος καλούνται να σηκώσουν και οι ομάδες του λαρισαϊκού ενδιαφέροντος 3ου ομίλου, όπου υπολείπονται δέκα αγωνιστικές ημέρες για την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου και την ανάδειξη του πρωταθλητή.

Η πρώτη εμβόλιμη αγωνιστική που ορίστηκε είναι τη Μεγάλη Τετάρτη. Από εκεί και πέρα ορίστηκαν δυο συνεχόμενες Τετάρτες στα μέσα Μαΐου, κάτι που σημαίνει ότι σε 15 ημέρες οι ομάδες θα κληθούν να παίξουν 5 αγώνες.

Αναλυτικά οι αγωνιστικές και οι ημερομηνίες διεξαγωγής τους:

Κυριακή 18 Απριλίου: 6η αγωνιστική

Κυριακή 25 Απριλίου: 7η αγωνιστική

Μ. Τετάρτη 28 Απριλίου: 8η αγωνιστική

Κυριακή του Θωμά 9 Μαΐου: 9η αγωνιστική

Κυριακή 16 Μαΐου: 10η αγωνιστική

Τετάρτη 19 Μαΐου: 11η αγωνιστική

Κυριακή 23 Μαΐου: 12η αγωνιστική

Τετάρτη 26 Μαΐου: 13η αγωνιστική

Κυριακή 30 Μαΐου: 14η αγωνιστική

Κυριακή 6 Ιουνίου: 15η αγωνιστική

Αξιοσημείωτο είναι ότι υπάρχουν ομάδες που δεν θα χρειαστεί να ταξιδέψουν για εμβόλιμο αγώνα  όπως και άλλες που θα δώσουν όλους τους αντίστοιχους αγώνες εκτός έδρας!.

Και τους τρεις αγώνες της Τετάρτης προβλέπεται να δώσουν εντός έδρας η Αναγέννηση Καρδίτσας και ο Δίας Δίου, ενώ ο ΠΟ Ελασσόνας θα δώσει δύο αγώνες ως γηπεδούχος και θα κάνει το ρεπό του.

Δύο αγώνες εντός και έναν εκτός θα δώσουν ο Αετός Μακρυχωρίου, ο Ατρόμητος Παλαμά, η Κozάνη, και ο ΠΟ Φήκης, ενώ το αντίστροφο ισχύει για τον Ηρακλή Λάρισας, τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου, τον Ερμή Αμυνταίου και τα Μετέωρα.

Ο Μακεδονικός Φούφα είναι η μοναδική «ισορροπημένη» ομάδα του ομίλου καθώς θα δώσει ένα παιχνίδι στην έδρα του, ένα μακρινό και θα κάνει το ρεπό του.

Τέλος σημαντική επιβάρυνση προκαλεί ο συγκεκριμένος σχεδιασμός στον Οικονόμο Τσαριτσάνης, την ΑΕ Καρίτσας και τον ΑΟ Σελλάνων, οι οποίοι δεν θα αγωνιστούν ως γηπεδούχοι σε καμία από τις τρεις εμβόλιμες, με τη διαφορά ότι η ομάδα του Προαστίου Καρδίτσας θα ταξιδέψει δύο φορές και θα κάνει το ρεπό της.

Με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου, οι δέκα πρωτοπόροι των ομίλων θα συγκροτήσουν δύο ομίλους των πέντε ομάδες (οι ομάδες των ομίλων 1 έως 5 στον πρώτο και οι υπόλοιπες στον δεύτερο), που θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε μονούς αγώνες κατόπιν κλήρωσης.

Οι δύο πρώτοι της κάθε πεντάδας (συνολικά τέσσερίς ομάδες) θα πάρουν το εισιτήριο ανόδου στη Football League, ενώ με την αναμενόμενη κατάργηση της ουσιαστικά θα βρεθούν απευθείας στην νέα ενιαία Super League 2.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των εναπομείναντων αγωνιστικών του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής

Κυριακή 18 Απριλίου: 6η αγωνιστική

ΑΣ Μετέωρα - Ατρόμητος Παλαμά
Αετός Μακρυχωρίου - Μακεδονικός Φούφα
Κοζάνη - Ερμής Αμυνταίου
Αναγέννηση Καρδίτσας - Οικονόμος Τσαριτσάνης
Δίας Δίου - ΑΕ Καρίτσας
ΠΟ Ελασσόνας - ΑΟ Σελλάνων
Ρεπό - Ηρακλής Λάρισας
ΠΟ Φήκης - Εθνικός Νέου Κεραμιδίου

Κυριακή 25 Απριλίου: 7η αγωνιστική
Ατρόμητος Παλαμά - Μακεδονικός Φούφα
Ερμής Αμυνταίου - ΑΣ Μετέωρα
Οικονόμος Τσαριτσάνης - Αετός Μακρυχωρίου
ΑΕ Καρίτσας - Κοζάνη
ΑΟ Σελλάνων - Αναγέννηση Καρδίτσας
Ηρακλής Λάρισας - Δίας Δίου
Εθνικός Νέου Κεραμιδίου - ΠΟ Ελασσόνας
Ρεπό - ΠΟ Φήκης

Μ. Τετάρτη 28 Απριλίου: 8η αγωνιστική
Ερμής Αμυνταίου - Ατρόμητος Παλαμά
Μακεδονικός Φούφα - Οικονόμος Τσαριτσάνης
ΑΣ Μετέωρα - ΑΕ Καρίτσας
Αετός Μακρυχωρίου - ΑΟ Σελλάνων
Κοζάνη - Ηρακλής Λάρισας
Αναγέννηση Καρδίτσας - Εθνικός Νέου Κεραμιδίου
Δίας Δίου - ΠΟ Φήκης
ΠΟ Ελασσόνας - Ρεπό

Κυριακή του Θωμά 9 Μαΐου: 9η αγωνιστική
Ατρόμητος Παλαμά - Οικονόμος Τσαριτσάνης
ΑΕ Καρίτσας - Ερμής Αμυνταίου
ΑΟ Σελλάνων - Μακεδονικός Φούφα
Ηρακλής Λάρισας - ΑΣ Μετέωρα
Εθνικός Νέου Κεραμιδίου - Αετός Μακρυχωρίου
ΠΟ Φήκης - Κοζάνη
Ρεπό - Αναγέννηση Καρδίτσας
ΠΟ Ελασσόνας - Δίας Δίου

Κυριακή 16 Μαΐου: 10η αγωνιστική
ΑΕ Καρίτσας - Ατρόμητος Παλαμά
Οικονόμος Τσαριτσάνης - ΑΟ Σελλάνων
Ερμής Αμυνταίου - Ηρακλής Λάρισας
Μακεδονικός Φούφα - Εθνικός Νέου Κεραμιδίου
ΑΣ Μετέωρα - ΠΟ Φήκης
Αετός Μακρυχωρίου - Ρεπό
Κοζάνη - ΠΟ Ελασσόνας
Αναγέννηση Καρδίτσας - Δίας Δίου

Τετάρτη 19 Μαΐου: 11η αγωνιστική
Ατρόμητος Παλαμά - ΑΟ Σελλάνων
Ηρακλής Λάρισας - ΑΕ Καρίτσας
Εθνικός Νέου Κεραμιδίου - Οικονόμος Τσαριτσάνης
ΠΟ Φήκης - Ερμής Αμυνταίου
Ρεπό - Μακεδονικός Φούφα
ΠΟ Ελασσόνας - ΑΣ Μετέωρα
Δίας Δίου - Αετός Μακρυχωρίου
Αναγέννηση Καρδίτσας - Κοζάνη

Κυριακή 23 Μαΐου: 12η αγωνιστική

Ηρακλής Λάρισας - Ατρόμητος Παλαμά
ΑΟ Σελλάνων - Εθνικός Νέου Κεραμιδίου
ΑΕ Καρίτσας - ΠΟ Φήκης
Οικονόμος Τσαριτσάνης - Ρεπό
Ερμής Αμυνταίου - ΠΟ Ελασσόνας
Μακεδονικός Φούφα - Δίας Δίου
ΑΣ Μετέωρα - Αναγέννηση Καρδίτσας
Αετός Μακρυχωρίου - Κοζάνη

Τετάρτη 26 Μαΐου: 13η αγωνιστική

Ατρόμητος Παλαμά - Εθνικός Νέου Κεραμιδίου
ΠΟ Φήκης - Ηρακλής Λάρισας
Ρεπό - ΑΟ Σελλάνων
ΠΟ Ελασσόνας - ΑΕ Καρίτσας
Δίας Δίου - Οικονόμος Τσαριτσάνης
Αναγέννηση Καρδίτσας - Ερμής Αμυνταίου
Κοζάνη - Μακεδονικός Φούφα
Αετός Μακρυχωρίου - ΑΣ Μετέωρα

Κυριακή 30 Μαΐου: 14η αγωνιστική

ΠΟ Φήκης - Ατρόμητος Παλαμά
Εθνικός Νέου Κεραμιδίου - Ρεπό
Ηρακλής Λάρισας - ΠΟ Ελασσόνας
ΑΟ Σελλάνων - Δίας Δίου
ΑΕ Καρίτσας - Αναγέννηση Καρδίτσας
Οικονόμος Τσαριτσάνης - Κοζάνη
Ερμής Αμυνταίου - Αετός Μακρυχωρίου
Μακεδονικός Φούφα - ΑΣ Μετέωρα

Κυριακή 6 Ιουνίου: 15η αγωνιστική

Ατρόμητος Παλαμά - Ρεπό
ΠΟ Ελασσόνας - ΠΟ Φήκης
Δίας Δίου - Εθνικός Νέου Κεραμιδίου
Αναγέννηση Καρδίτσας - Ηρακλής Λάρισας
Κοζάνη - ΑΟ Σελλάνων
Αετός Μακρυχωρίου - ΑΕ Καρίτσας
ΑΣ Μετέωρα - Οικονόμος Τσαριτσάνης
Μακεδονικός Φούφα - Ερμής Αμυνταίου

Εικόνες θέματος από mammuth. Από το Blogger.