Ματς που κρίνουν τίτλο και παραμονή σήμερα στη Γ’ Εθνική

Δύο αγωνιστικές πριν πέσει η αυλαία του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας και στον 3ο Όμιλο όπου υπάρχει και το λαρισινό ενδιαφέρον, διεξάγονται στις 17:00, πού ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις.

Στη Νεάπολη, έχουμε το τοπικό ντέρμπι ανάμεσα στον Ηρακλή Λάρισας και τον ΠΟ Ελασσόνας, ένα παιχνίδι όπου οι δύο ομάδες θα προσπαθήσουν να κατακτήσουν νικηφόρο αποτέλεσμα, οι μεν γηπεδούχοι για λόγους γοήτρου, οι δε φιλοξενούμενοι αποσκοπώντας να κάνουν το πιο σημαντικό βήμα για τη σωτηρία.

Στο «Γ.Μητσιμπόνας» στην Τσαριτσάνη, ο Οικονόμος υποδέχεται την Κοζάνη και θα επιδιώξει να πάρει τους τρεις βαθμούς, ελπίζοντας σε …θαύμα, αλλά και στο σενάριο να υποβιβαστούν 5 αντί για 6 ομάδες, που προέβλεπε η αρχική προκήρυξη του πρωταθλήματος.

Στο Λιτόχωρο διεξάγεται το ντέρμπι των …ντέρμπι, ανάμεσα στην ΑΕ Καρίτσας και την Αναγέννηση Καρδίτσας, δύο ομάδες που ισοβαθμούν στην πρώτη θέση και οι φιλοξενούμενοι παίζουν ουσιαστικά για δύο αποτελέσματα, διότι ακόμη και με ισοπαλία οι Καρδιτσιώτες έχουν καλύτερη διαφορά τερμάτων και υπερτερούν του αντιπάλου τους.

Το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής (Κυριακή 30/5-17:00)
ΠΟ Φήκης - Ατρόμητος Παλαμά
Ηρακλής Λάρισας - ΠΟ Ελασσόνας
ΑΟ Σελλάνων - Δίας Δίου
ΑΕ Καρίτσας - Αναγέννηση Καρδίτσας
Οικονόμος Τσαριτσάνης - Κοζάνη
Ερμής Αμυνταίου - Αετός Μακρυχωρίου
Μακεδονικός Φούφα - ΑΣ Μετέωρα
Εθνικός Νέου Κεραμιδίου - Ρεπό

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (13η αγωνιστική)
1  Αναγέννηση Καρδίτσας 36 - 4    32
2   ΑΕ Καρίτσας    25 - 3    32
3   Ατρόμητος Παλαμά    16 - 11    22
4   Εθνικός Ν.Κεραμιδίου   15 - 17    22
5   Αετός Μακρυχωρίου      19 - 8     21
6  Ηρακλής Λάρισας       23 - 13       20
7  Κοζάνη    14 - 13     19
8  ΠΟ Φήκης  18 - 13    17
9  ΠΟ Ελασσόνας  12 - 15      13
-----------------------------------------------
10  ΑΟ Σελλάνων  10 - 14     13
11  Δίας Δίου   11 - 17     13
12  Ερμής Αμυνταίου   9 - 29     12
13  Οικονόμος Τσαριτσάνης  10 - 24      8
14  ΑΣ Μετέωρα   6 -  19       7
15  Μακεδονικός Φούφα  6 - 30    3

* Με απόφαση που πήρε η αρμόδια επιτροπή της ΕΠΟ την περασμένη Παρασκευή, στην περίπτωση ισοβαθμιών δύο ομάδων δεν μετρά πλέον το μεταξύ τους αποτέλεσμα, αλλά η συνολική διαφορά των τερμάτων.

Το πρόγραμμα της τελευταίας 15ης αγωνιστικής (Κυριακή 06/6-17:00)
ΠΟ Ελασσόνας - ΠΟ Φήκης
Δίας Δίου - Εθνικός Νέου Κεραμιδίου
Αναγέννηση Καρδίτσας - Ηρακλής Λάρισας
Κοζάνη - ΑΟ Σελλάνων
Αετός Μακρυχωρίου - ΑΕ Καρίτσας
ΑΣ Μετέωρα - Οικονόμος Τσαριτσάνης
Μακεδονικός Φούφα - Ερμής Αμυνταίου
Ατρόμητος Παλαμά - Ρεπό

Πηγή: Εφ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
Εικόνες θέματος από mammuth. Από το Blogger.