Άξιζε την ολική ανατροπή ο Οικονόμος

Συναρπαστική εξέλιξη είχε ο φιλικός αγώνας στο "Γεώργιος Μητσιμπόνας" της Τσαριτσάνης ανάμεσα στον Οικονόμο και τον Δωτιέα Αγιάς, που αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2.Αξιοσημείωτο είναι ότι το πρώτο ημίχρονο διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή, ενώ στην επανάληψη οι καιρικές συνθήκες βελτιώθηκαν αισθητά συντελώντας και στην ποιότητα του παιχνιδιού, το οποίο πάντως είχε ιδιαίτερη ένταση, ασυνήθιστη για περίοδο προετοιμασίας.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 17' με απ'ευθείας εκτέλεση φάουλ του Πατσιωτού που έστειλε την μπάλα στο αριστερό "Γ" του Νούσια, ενώ οι γηπεδούχοι έφεραν τον αγώνα στα ίσα με την εύστοχη κεφαλιά του Πεπκολάι στο 45'.Πριν, πάντως, την ισοφάριση οι Αγιώτες έφθασαν δύο φορές πολύ κοντά στο 0-2 αλλά ο 40χρονος τερματοφύλακας του Οικονόμου νίκησε και τις δύο με εντυπωσιακό τρόπο τον εξαιρετικά επικίνδυνο Μακρή.

Με πέναλτυ που καταλογίστηκε σε μαρκάρισμα του Σουγλή επί του Μπλατσέρι, ο Μακρής στο 57' σημείωσε το 1-2 (έστειλε την μπάλα αρχικά στο αριστερό δοκάρι του Δραχαλίβα και ακολούθως στα δίχτυα), ενώ στο 75' ο Πεπκολάι προσπάθησε να αποφύγει τον Κορλό που απέκρουσε χρησιμοποιώντας το χέρι του και ο ίδιος εκτελώντας την "εσχάτη των ποινών" ισοφάρισε, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Οι Τσαριτσανιώτες, μάλιστα, διεκδίκησαν με πάθος αλλά και αγωνιστική πειθαρχία το νικητήριο γκολ και στο 80' θα μπορούσαν να πετύχουν την ολική ανατροπή αλλά το οριζόντιο δοκάρι σταμάτησε το σουτ του Σεμερτζίδη.

Επιστράτευσε όλη την "διπλωματική" του ικανότητα ο διαιτητής Αδάμος Κουκούλης για να τηρήσει τις απαραίτητες ισορροπίες στον αγώνα, με την συμβολή των βοηθών Ηλία Γκόγκου - Τάνιας Κουτίνα.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗΣ (Νίκος Φώλλας): Noύσιας (46' N.Δραχαλίβας), Παπαθανασίου (30' λ.τρ. Κατσαρός), Πούτας (46' Αυλογιάρης), Σουγλής, Αθανασούλης, Πάτσης (76' Πίπιλας), Ντούφας (65' λ.τρ. Σεμερτζίδης), Μιφτάρι, Πεπκολάι, Ντάλλας, Στ.Δραχαλίβας.

ΔΩΤΙΕΑΣ ΑΓΙΑΣ (Τάσος Μπεριτζάς): Μάλτζαρης (46' Κουτσογιαννούλης), Κορλός, Δημολιός (84' Μαλαχτάρης), Σούλι (73' Παππάς), Τσακάλι, Γκατζούλης, Μακρής (86' Άγγ.Μάντσε), Ντακούλας, Πατσιωτός (46' Μπλατσέρι), Παπαγιαννούλης, Λεσάι.

* Τραυματίες αποχώρησαν κατά την διάρκεια του αγώνα οι Παπαθανασίου και Ντούφας του Οικονόμου και θα υποβληθούν στις απαραίτητες εξετάσεις, για να διαπιστωθεί η ακριβής κατάστασή τους.. Κοινό χαρακτηριστικό πως οι τραυματισμοί τους προήλθαν από ισάριθμα επικίνδυνα μαρκαρίσματα του άλλοτε παίκτη της τσαριτσανιώτικης ομάδας Παπαγιαννούλη.
Εικόνες θέματος από mammuth. Από το Blogger.