Νίκη αλλά με μέτρια εμφάνιση για την Ακαδημία Ελασσόνας

Χωρίς να πιάσει την μεγάλη απόδοση η Ακαδημία Ποδόσφαιρου κατάφερε να πάρει τούς τρεις βαθμούς απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα της Καρυάς.

Σ ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι και λόγου τής φιλοξενουμένης ομάδας πού αρκέστηκε στην δύναμη και μαζική άμυνα , η Ακαδημία δεν μπορούσε να βρει λύσεις στο χώρου του κέντρου με αποτέλεσμα την άσκοπη κυκλοφορία και κατοχή τής μπάλας.

Παρ όλα αυτά χάθηκαν πάρα πολλές ευκαιρίες (δοκάρι, πέναλτι) για μεγαλύτερο σκορ.

Σίγουρα φέτος η Ακαδημία με την προσθήκη των νεαρών ποδοσφαιριστών παρουσιάζεται πολύ πιο δυνατή και έτοιμη να πετύχει τον στόχο της.

Έχει να φοβηθεί μόνο τον κακό της εαυτό γι αυτό δεν χρειάζεται εφησυχασμός και συνεχείς προσπάθεια μέχρι το τέλος της σεζόν.

Το φιλμ του αγώνα :

5' μετά από πάσα τού Δριστελα ο Παλάσκας τετ α τετ με το τερματοφύλακα αποκρούει σε κόρνερ.

15' σουτ στην κίνηση από τον νεαρό Δριστελα στην επαναφορά ο Αλεξανδρής στην κατάλληλη θέση ανοίγει το σκορ και κάνει το 1-0.Το δεύτερο  και συνεχόμενο γκολ του νεαρού, γιο του μεγάλου σκόρερ των ελληνικών γηπέδων Αλέκου Αλεξανδρή. Εδώ είναι πού λέμε το μήλο κάτω από την μηλιά.

28' πάλι ο Παλάσκας χάνει μεγάλη ευκαιρία .

31' ότι δεν κατάφερε στις προηγούμενες φάσεις, το πετυχαίνει με ωραία κεφάλια μετά από σέντρα του Νούλα από τα δεξιά κάνοντας το σκορ 2-0. Ο Παλάσκας είναι σαν τον Ρονάλντο για την ομάδα μάς και όλοι έχουν να πάρουν από αυτόν ιδίως τα νέα παιδιά θα πει ο υπεύθυνος της Ακαδημίας Δημήτρης Δριστέλας.

Στο δεύτερο ημίχρονο με την είσοδο των νεαρών Κυριλίδη Β. , Γκανατσιο Α. και Καρανικα  Δ. η Ακαδημία ανέβασε την απόδοση τής πετυχαίνοντας άλλο ένα τέρμα χάνοντας όμως και πάρα πολλές ευκαιρίες.

60' μετά από ασφυκτική πίεση στην άμυνα των φιλοξενουμένων μετά από σέντρα τού Κυριλίδη κόντρα του Παλάσκα με αμυντικό και η μπάλα καταλήγει  αυτογκόλ μέσα στο τέρμα .

65' Μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα ο Κυριλίδης πλασάρει και η μπάλα περνάει ελάχιστα από το κάθετο δοκάρι.

68' Ωραία ενέργεια του Δριστέλα βγάζει ασίστ στον Αλεξανδρή το πλασέ του αδύναμο δίνει την ευκαιρία να απόκρουση ο τερματοφύλακας.

72' φοβερή ενέργεια του Κυριλίδη από τα δεξιά παράλληλη σέντρα στην εστία και ο Παλάσκας στέλνει την μπάλα από την μικρή περιοχή στο οριζόντιο δοκάρι.

76' κάθετη πάσα του Γκανάτσιου στον Δριστέλα  πού πλασάρει άστοχα μπροστά στο τέρμα.

80' ωραία εναλλαγή τις μπάλας Δριστέλα, Παλάσκα ανατροπή του τελευταίου και πέναλτι. Το εκτελεί ο Μπερντούφι και εντυπωσιακή απόκρουση τού τερματοφύλακα.

Ντεμπούτο για άλλο ένα ποδοσφαιριστή από τα σπλάχνα της Ακαδημίας τον Κυριλίδη Βασίλη και επιστροφή του Γιώργου Μπακογλίδη που τελείωσε την στρατηγική του θητεία. Άλλοι δύο ποδοσφαιριστές πού θα βοηθήσουν πάρα πολύ την ομάδα της Ακαδημίας να πετύχει τους στόχους της.

Ακαδημία Ελασσόνας (Θανάσης Βίλδος): Στάμος, Αβέλλας , Χαικάλης, Στούπας, Μπαρδανίκας (70’ Καρανίκας), Μπερντούφι, Παλάσκας, Νούλας (65’ Μπακογλίδης), Δριστέλας, Πρένγκα (60 Κυριλίδης), Αλεξανδρης, (70’ Γκανάτσιος).
Εικόνες θέματος από mammuth. Από το Blogger.