Δείπνο... πρόκρισης στην Ακαδημία Ελασσόνας

Σε ένα πολύ συναρπαστικό παιχνίδι η Ακαδημία Ποδόσφαιρου Ελασσόνας κατάφερε να προκριθεί απέναντι στην ομάδα της Δόξας Αργυροπουλίου ομάδα πού αγωνίζεται στην μεγάλη τοπική κατηγορία της ΕΠΣ Λάρισας.

Το γκολ της πρόκρισης πέτυχε ο Θανάσης Παλάσκας στο πρώτο ημίχρονο και ήταν αρκετό για να χαρίσει την πρόκριση στην ομάδα της Ελασσόνας.

Μια πρόκριση που δεν ήρθε εύκολα γιατί στο 2ο ημίχρονο η Δόξα ανέβασε στροφές πιέζοντας ψηλά τον αντίπαλο, με αποκορύφωμα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και στις καθυστερήσεις, οι φιλοξενούμενοι να χάσουν σημαντικές ευκαιρίες για να στείλουν το παιχνίδι στα πέναλτι.

Ευκαιρίες έχασε και η Ακαδημία για να πετύχει και δεύτερο τέρμα αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις αντεπιθέσεις.

Με το σφύριγμα της λήξης οι ποδοσφαιριστές και προπονητές της Ακαδημίας ξέσπασαν έξαλλους πανηγυρισμός για την μεγάλη πρόκριση και η διοίκηση τούς αντάμειψε με ένα τραπέζι για να γιορτάσουν όλοι μαζί την επιτυχία.

Στο τραπέζι παρευρέθηκαν τα δύο καινούργια μέλη της διοίκησης κ. Δημήτρης Έξαρχος του Ιωάννη και ο κ.Κυριάκος Βαφειάδης. Δύο πρόσωπα πού θα βοηθήσουν πάρα πολύ την Διοίκηση της ομάδας.

Είναι πολύ σημαντικό σ αυτά τα δύσκολα χρόνια πού διανύουμε, να θέλουν άνθρωποι να ασχοληθούν και να προσφέρουν στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο. Τους αξίζουν συγχαρητήρια.

Σύντομα θα ανακοινωθούν και τα υπόλοιπα καινούργια μέλη και οι θέσεις πού θα έχουν στην καινούργια Διοίκηση της Ακαδημίας Ποδόσφαιρου Ελασσόνας. Κάτι καινούργια γεννιέται.

Το φιλμ του αγώνα:

20'. Πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Στούπα να πλασάρει πάνω στον τερματοφύλακα χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

35'. Μετά από σέντρα του Ζιώγα, ο Παλάσκας με κεφάλια ανοίγει το σκορ (1-0).

40'. Σε ετοιμότητα ο τερματοφύλακας Στάμος σε σουτ των φιλοξενούμενων .

65'. Πάλι ο Σταμος αποκρούει επικίνδυνο σουτ .

75'. Ο Δριστέλας κλέβει την μπάλα από τον τερματοφύλακα πλασάρει από πλάγια θέση και η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι.

78'. Δεύτερη κίτρινη κάρτα κόκκινη για τον Φουρτούζι.

80'. Πάλι ο Δριστέλας χάνει μεγάλη ευκαιρία μετά από πάσα του Παλάσκα να πλασάρει τον τερματοφύλακα και να κάνει το 2-0 τελειώνοντας τυπικά το παιχνίδι.

85' τραυματισμός του Στούπα με 9 παίχτες η Ακαδημία πού έχει ολοκληρώσει τις αλλαγές.

86'. Ασταθή έξοδος του Στάμου σε κόρνερ κεφάλια και η μπάλα φεύγει πάνω από το  δοκάρι.

88'. Σουτ τον φιλοξενούμενων αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Στάμος.

90+1'.Σε αντεπίθεση της ακαδημίας κοντά στο γκολ ο Παλασκας αλλά το πλασέ στα χέρια του τερματοφύλακα.

90+7'. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Αργυροπουλίου σε σουτ η μπάλα χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και βγαίνει άουτ.

90+9'.Τελευταίο επικίνδυνο σουτ των φιλοξενούμενων περνάει ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα Στάμου.

Α.ΠΟ.ΕΛ (Θανάσης Βίλδος): Στάμος, Αβέλλας, Χαϊκάλης, Γκαραβέλης, Τάμπας (Μπαρδανίκας λ.τ.), Μπερντούφι (65’ Φορτούζι λ.τ.), Παλάσκας, Νούλας, Στούπας, Δριστέλας, Ζιώγας (60’ Αλεξανδρής)

Εικόνες θέματος από mammuth. Από το Blogger.