Πρεμιέρα με νίκη 2-0 για την ΑΕΛ κόντρα στον Απόλλων Λάρισας

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Super League 2 η ΑΕΛ υποδέχθηκε στο Στάδιο Αλκαζάρ τον συμπολίτη Απόλλωνα στο Λαρισινό ντέρμπι της κατηγορίας, με τις δύο ομάδες να συναντιούνται για δεύτερη φορά φέτος μετά και το παιχνίδι για το κύπελλο Ελλάδας, όπου είχε προκριθεί η ομάδα της ΑΕΛ.

Ο Απόλλων Λάρισας λόγω των πέντε κρουσμάτων κορονοιού, κατέβηκε στο γήπεδο με 16 άτομα στην αποστολή με στόχο να διεκδικήσει ότι καλύτερο μπορεί από αυτή τη σημαντική αναμέτρηση.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ο Απόλλων φάνηκε απειλητικός κυρίως από στημένες φάσεις, όμως η ομάδα της ΑΕΛ στην πρώτη ουσιαστικά οργανωμένη επίθεση θα φτάσει στο γκολ με τον Όγκμποε στο 16ο λεπτό.

Από εκείνο το σημείο και μετά η ΑΕΛ συνέχιζε να πιέζει, αρχικά με σουτ του Συμελίδη στο το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Μάντζαρης και στη συνέχεια με σουτ του Νικολιά στο 26 το οποίο έσωσε και πάλι ο Μάντζαρης.

Στο 41’ ο νεοεισελθών Ακούνια θα σεντράρει από δεξιά με τον Όγκποε να κάνει την κεφαλιά ψαράκι με τη μπάλα όμως να σταματάει στο αριστερό δοκάρι του Μάντζαρη, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου δεν έγινε κάτι το ιδιαίτερο μέχρι το 56’ που ακυρώθηκε γκολ της ΑΕΛ ως οφσάιντ.

Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη στο από εκείνο το σημείο και μετά, προσπαθώντας να δημιουργήσει φάσεις χωρίς όμως να βρίσκει στόχο.

Ο  Απόλλωνας έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 85’  με κεφαλιά του  Λουκά αλλά μπάλα πέρασε άουτ και ένα  λεπτό αργότερα η ΑΕΛ θα βγει στην αντεπίθεση με τον Γλυνό ο οποίος θα πάρει την πάσα από τον Ταχάρ και με ψύχραιμο πλασέ θα κάνει το 2-0 για την ΑΕΛ που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος, Παπαγεωργίου, Ηλιάδης, Μαξιμένκο,  Παπαγεωργίου (75’ Μαιδιανός), Κολομπίνο, Μαυριάς (67’ Ταχάρ), Συμελίδης, Νικολιάς (39’ Ακούνια), Όγκμποε (75’ Γλυνός).

Απόλλων Λάρισας (Μαρσέλο Στράτσια): Μάντζαρης, Καρρ(82’ Νούσιος), Λίταινας, Σκούπρας, Χατζής, Γιαννίτσης, Κοζού, Βίλα , Παναγιώτου, Καλούσης (67’ Λουκάς), Σούλτσε (62’ Μπαλογιάννης).