Η Ακαδημία Ελασσόνας με πρωταγωνιστή τον Παλάσκα επικράτησε με 6-2 του Μεγ.Ελευθεροχωρίου

Μετά από μια πολύ καλή εμφάνιση η Ακαδημία Ποδοσφαίρου Ελασσόνας κατάφερε να επιτρέψει στις επιτυχίες απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα του Μεγ.Ελευθεροχωρίου.

Ένα πολύ γρήγορο σε ρυθμό παιχνίδι με πολλές φάσεις και από τις δύο ομάδες και οχτώ γκολ απόλαυσαν όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο της Τσαριτσάνης.

Το φιλμ του αγώνα:

15 ' Παρ όλη την πίεση που άσκησε η Ακαδημία από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού η φιλοξενούμενη έχασαν την πρώτη κλασική ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα Στάμο σε εντυπωσιακή επέμβαση.

20' Ο συνήθης ύποπτος Παλάσκας ανοίγει το σκορ  με σουτ μέσα από την περιοχή.

25' Φοβερή ενέργεια του Παλάσκα που περνάει δύο αμυντικούς πλασάρει και η μπάλα σταματάει στο δοκάρι . Στην επαναφορά ο Χαϊκάλης χρίζεται σκόρερ κάνοντας το 2-0.

35' Μετά από κόρνερ των φιλοξενούμενων και ασθενή απόκρουση των αμυντικών τις ακαδημίας ,στην επαναφορά σέντρα, προβολή του επιθετικού και η μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας το σκορ σε 2-1 δίνοντας καινούργιο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

37' και 39' ο Παλάσκας θα σκοράρει πάλι δύο φορές αποδεικνύοντας ότι βρίσκεται σε μεγάλη φόρμα και δίκαια τον αποκαλούν killer περνώντας το βραβείο του MVP. Το πρώτο γκολ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπακογλίδη και το δεύτερο μετά από σύγχυση στην περιοχή των φιλοξενούμενων παίρνει την μπάλα και με πλασέ πετύχει το τρίτο του γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε ο ρυθμός τού παιχνιδιού και στα πρώτα είκοσι λεπτά φάνηκε να μην υπάρχει συνοχή στις γραμμές της ακαδημίας.

65' Αυτό εκμεταλλεύτηκε η φιλοξενούμενη ομάδα και μείωσε το σκορ σε 4-2.Από εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα. Μεγάλη η ευθύνη τού τερματοφύλακα Στάμου πού δεν υπολόγισε την πορεία της μπάλας περνώντας κυριολεκτικά δίπλα από τα χέρια του.

75' Μετά από τις αλλαγές που έγιναν και τις διορθωτικές κινήσεις στις γραμμές η Ακαδημία ξανά πήρε τίς πρωτοβουλίες των κινήσεων και πέτυχε ένα όμορφο γκολ με τον Νούλα. να σκοράρει αυτή την φορά με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή κάνοντας το 5-2.

85' Κάθετη μπαλιά του Πρένγκα στον Παλάσκα στα πλάγια τής περιοχής παράλληλη αυτού στον Μπακογλίδη που μπαίνει με την μπάλα μέσα στα δίχτυα. Ενα γκολ που έψαχνε σέ όλο το παιχνίδι. Γκολ που έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι κάνοντας το τελικό 6-2.

Συγχαρητήρια στην ομάδα του Μεγ.Ελευθερχωριου πού παρ όλες τις απουσίες στάθηκε παρά πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο προσπαθώντας να παίξει ποδόσφαιρο χωρίς σκοπιμότητες.

Τέλος η Ακαδημία Ποδοσφαίρου Ελασσόνας με ανακοίνωσή της ευχαριστεί τον πρόεδρο Μιχούλη Δημήτριο και όλα τα μέλη της  διοίκησης του Οικονόμου Τσαριτσάνης για την παραχωρήσει τού γηπέδου και την διεξαγωγή του παιχνιδιού. Αυτό αποδεικνύει την συνέχιση των άριστων σχέσεων  τών δύο σωματίων.

Α.ΠΟ.ΕΛ: Στάμος, Αβέλας, Χαικάλης, Γκαραβέλης, Στούπας (45’ Μπαρδανίκας), Μπερντούφι (80’ Καρανίκας), Νούλας (76’ Γκαλίτσιος Α.), Αλεξανδρής (60’ Πρένγκα), Παλάσκας, Φορτούζι (70’ Μάνης), Μπακογλίδης.

Εικόνες θέματος από mammuth. Από το Blogger.