Με ανατροπή ο Φαλανιακός έσπασε το αήττητο του Οικ.Τσαριτσάνης

Σ ένα αρκετά γρήγορο παιχνίδι, πραγματικό ντέρμπι, με πολλές και δυνατές μονομαχίες, αλλά και τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω στον αγωνιστικό χώρο, ο Οικονόμος Τσαριτσάνης, αν και ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις, καθώς κατάφερε στα πρώτα 13΄λεπτά του παιχνιδιού να προηγηθεί με 2-0, τελικά ηττήθηκε 2-3 από τον Φαλανιακό στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣΛ De-Tox.

Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Δραχαλίβας θα εκμεταλλευτεί ολιγωρία των φιλοξενούμενων στο κέντρο του γηπέδου, θα πάρει τη μπάλα, θα φτάσει στην περιοχή και με δυνατό σουτ από πλάγια θέση θα κάνει το 1-0 και σχεδόν δέκα λεπτά αργότερα, από πάσα του Ντούφα, ο Βλαχάκης με κοντινό πλασέ θα κάνει το 2-0.

Πριν κοπάσουν όμως οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων, ο Μπλέντι στο 17’ με σουτ από το ύψος της περιοχής θα μειώσει σε 2-1, βάζοντας ξανά τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι και πέντε λεπτά αργότερα ο Τσιάκος με εκτέλεση πέναλτι θα φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 24’ ο Οικονόμος έφτασε κοντά στο γκολ όμως το σουτ του Πεπκολάι από αρκετά πλάγια θέση θα βρει στο δεξί δοκάρι του Ντιντή, με το 2-2 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε τα ίδια στοιχεία με το πρώτο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να φτάσουν στο γκολ, κάτι που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι με τον Λάιο στο 71’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, κάνοντας την ολική ανατροπή.

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Φώλλα, προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης, για να αποφύγουν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα και είχαν δύο καλές στιγμές, αρχικά στο 77’ όταν πολύ καλό σουτ του Βλαχάκη μπλόκαρε ο Ντιντής και στο 83’ όταν πάλι ο τερματοφύλακας του Φαλανιακού είπε όχι σε σουτ του Σουγλή μέσα από την περιοχή, με το 2-3 να μένει μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

Η φάση του 2-2 είναι αυτή που προκάλεσε τις περισσότερες συζητήσεις για την διαιτησία του Κώστα Στάικου που προσπάθησε να αποδώσει δικαιοσύνη, με την συνδρομή των βοηθών Βασίλη Μάνου - Γρηγόρη Δεδικούση. Ο δεύτερος δέχθηκε τα "πυρά" φιλάθλων των γηπεδούχων για την ίδια φάση, για το ενδεχόμενο ύπαρξης (οριακού) οφσάιντ, με την φυσιολογική αμφιβολία να οδηγεί σε συνέχιση του αγώνα.

Πριν την σέντρα του παιχνιδιού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του προέδρου του ΑΟ Μαυροβουνίου Γιώργου Ριζόπουλου, που έφυγε πρόωρα από τη ζωή χτυπημένος από τον κορωνοϊό.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Νίκος Φώλλας): Νούσιας, Μιφτάρι, Μπουμπουνάρας, Σουγλής, Αυλογιάρης, Αθανασούλης, Δραχαλίβας Στ. (26’ Πάτσης), Πούτας (63’ ‘ Ντάλας), Πεπκολάι, Ντούφας (75’ Σεμερτζίδης).

Φαλανιακός (Κώστας Νεμπεγλέρας): Ντιντής, Μαχαίρας (16’ Λόλας λτ), Γιαννακόπουλος, Πανταζής Γ., Λάιος (80’ Κολοβός), Πανταζής Ηλ., Μούτσα. Σέσι, Γαρυφαλλόπουλος, Τσάκος, Νάστας (78’ Λυγούρας)