Αποστολή εκτός έδρας εξετελέσθη για τον ΠΟΕ – 2-1 τη Νέα Αρτάκη

Αποστολή εξετελέσθη για τον ΠΟ Ελασσόνας καθώς κατάφερε να πάρει ένα πολύ σημαντικό εκτός έδρας τρίποντο, από την πολύ καλή και δυνατή ομάδα της Νέας Αρτάκης, επικρατώντας με 2-1, επιστρέφοντας και πάλι στην 3η θέση της βαθμολογίας του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι ποδοσφαιριστές του Βαγγέλη Μόρα μκήκαν δυνατά στο παιχνίδι και τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη ο Γκουντρουμπής μπήκε από πλάγια θέση και εξαπέλυσε δυνατό σουτ, ο Ντουμάνης είχε κλείσει σωστά τη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 11’ , στημένη μπάλα για την ομάδα της Νέας Αρτάκης. Ο Ντράγκαν εκτέλεσε φάουλ από αριστερά με τον Ζυγκερίδη να παίρνει την κεφαλιά η μπάλα όμως πέρασε πάνω από την εστία.

Τρία λεπτά αργότερα δυνατό διαγώνιο σουτ από τον Γκουντρουμπή πέρασε εκτός εστίας.

Στο 22΄κούρσα και σέντρα του Χατζηστάμου από δεξιά η κεφαλιά του Μεγάλου από κοντά δεν ήταν ανάλογη.

Ο Ζυγκερίδης στο 26΄ με προβολή έβγαλε τον Μεγάλο τετ-α-τετ τελευταία στιγμή ο Κακάμης έκοψε και έσωσε την εστία του.

Δυο λεπτά αργότερα  ο Τσούπρος με το κεφάλι γύρισε με δύναμη τη μπάλα στον τερματοφύλακα του, με τον Ντουμάνη να αιφνιδιάζεται και να την χάνει, καταλήγοντας  στον Γκουντρουμπή που πάσαρε στον Ματούλα και αυτός με πλασέ στη γωνία πέτυχε το 0-1 για τους «κυανόλευκους».

Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Ο Στάρις με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ κάρφωσε τη μπάλα στην δεξί παραθυράκι του Γούπου ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 34ο λεπτό, που ήταν και το σκόρ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ΠΟΕ μπήκε δυνατά, όπως και στο πρώτο, και στο 57΄ πήρε ξανά το προβάδισμα. Ο Μουξιός έπιασε έναν κεραυνό έξω από τη περιοχή, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια χτύπησε πάνω στον Ντουμάνη και κατέληξε στο βάθος της εστίας του για το 1-2.

Τέσσερα λεπτά αργότερα εκτέλεση κόρνερ του Ντράγκαν η κεφαλιά του Ζυγκερίδη δεν ήταν τόσο δυνατή όσο θα ήθελε και ο Γούπος μπλόκαρε.

Ο Μεγάλος στο 63΄ από αριστερά έκοψε για τον Ζυγκερίδη που μέσα από τη περιοχή σούταρε δυνατά ο Γούπος έδιωξε σε κόρνερ με υπερένταση.

Στο 84΄ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι.  Ο Ζυγκερίδης μπήκε στη περιοχή και από μαρκάρισμα του Φουρκιώτη βρέθηκε στο έδαφος ο διαιτητής Τσατσούλης έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι

ΑΟ Νέας Αρτάκης (Γκόφας): Ντουμάνης, Χατζηστάμου, Στάρις, Τσούπρος, Καρμπάς, Στασινόπουλος, Παπαδάκης (76΄ Γριζανίτης), Ντελέκος, Ζυγκερίδης, Ντράγκαςν, Μέγάλος.

ΠΟ Ελασσόνας (Μόρας): Γούπος, Κακάμης, Νταμπώσης,  Λαγός, Φουρκιώτης, Κοντοθανάσης (93΄ Καραλούλης), Γκαμπέτας, Αρσένης (54΄ Μουξιός), Γκουντρουμπής, Ματούλας (86΄ Καραμούλας), Καραγκούνης (46΄ Μουλτσιάς)