Ανώμαλη προσγείωση για τον ΠΟΕ - Έχασε 3-0 από τη Φήκη – Κατέθεσαν ένσταση οι Ελασσονίτες (video)

Μετά τις δύο συνεχόμενες νίκες κόντρα σε Εθνικό Νέου Κεραμιδίου και Δήμητρα Ευξεινούnολης, ο Π.0.Ε. γνώρισε χθες την ήττα στη Φήκn Τρικάλων με 3-0,στnν πρεμιέρα του δευτέρου γύρου στον 3ο Όμιλο της Γ' Εθνικής.

Πάντως n ομάδα της Ελασσόνας, που αδικείται από το τελικό αποτέλεσμα , προχώρησε σε μία κίνηση για να διεκδικήσει το ματς στα χαρτιά και κατέθεσε ένστασή για δελτία της Φήκnς, υποστηρίζοντας μάλιστα πως παίκτες της τρικαλινής ομάδας, που νόσησαν με Coνid 19, έπρεπε να έχουν νέες κάρτες υγείας, σύμφωνα με τα τελευταία πρωτόκολλα.

«Με έγγραφό προς τις ΕΠΣ, η Διεύθυνση Ποδοσφαίρου της ΕΠΟ ενημέρωσε ότι, για την προστασία της υγείας των ποδοσφαιριστών σύμφωνα με το Υγειονομικό Πρωτόκολλο Ερασιτεχνικού Ποδοσφαίρου, για την επάνοδο στις αθλητικές δραστηριότητες αθλητή που νόσησε με COVID-19, χρειάζεται γνωμάτευση καρδιολόγου ότι μπορεί να αθληθεί κανονικά και έκδοση νέας Κάρτας Υγείας Αθλητή από ειδικευμένο καρδιολόγο».

Στο αγωνιστικό κομμάτι, κλειστό στην αρχή, αλλά αρκετό δυνατό το παιχνίδι είχε και κάποια απρόοπτα με ένταση στον αγωνιστικό χώρο σε δύο περιπτώσεις, καθώς λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου και μετά από λάθος του διαιτητή Νικόπουλου, βγήκε κόκκινη στον Περτζιόνι που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους φιλοξενούμενους.

Ο ρέφερι έκανε επανέλεγχο καρτών, διαπίστωσε εκ των υστέρων πως η προηγούμενη κίτρινη είχε εκδοθεί στον Νταμπώσπ, οπότε δεν υφίστατο περίπτωση αποβολής και πήρε πίσω την κάρτα που έδειξε στον Περτζιόνι.

Λίγο αργότερα στο φινάλε του α' μέρους έξω από τα αποδυτήρια προέκυψε νέο επεισόδιο με σύρραξή παικτών και μάλιστα επί δύο λεπτό όλοι μάλωναν με όλους μπροστά στα μάτια του διαιτητή που χαρίστηκε σε παίκτες και παράγοντες.

Αγωνιστικό η ομάδα της Ελασσόνας που αγωνίστηκε με ελλείψεις, μπήκε με φόρα στα ματς, είχε υπεροχή στα πρώτο 25λεπτο ,πίεσε σε 2 3 περιπτώσεις την εστία του Ντάσκα και στο 27' άγγιξε το γκολ, όταν - από λάθοs του Γεωργάκη ­ επωφελήθηκε ο Γκουντρουμπής, έκλεψε την μπάλα και με πλασέ την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι, χάνοντας έτσι και την καλύτερη ευκαιρία της ομάδας του.

Στην αμέσως επόμενη φάση, στο 29',οι παίκτες της Φήκης βρήκαν το γκολ και πήραν προβόδισμα, όταν  από σουτ του Γκαντιά από απόκρουση του γκολκίπερ κέρδισαν κόρνερ. Στην εκτέλεση πήγε ο Γκαντιάς γέμισε στην περιοχή και ο Κστσαντώνης που είχε προωθηθεί πήρε την πρώτη κεφαλιά, στη συνέχεια ο Ζέρβαs βγήκε άμεσα στην μπάλα και με δεύτερη κεφαλιά πέτυχε το 1-0.

Η Φήκη έφτασε σε δεύτερη επιτυχία στο 35ο λεπτό. Αυτήν τη φορά το σκηνικό το εμπνεύστηκε ο Ιωάννου, που ελίχθηκε κι έβγαλε σέντρα, δίνοντας την ευκαιρία στον Σκόνδρα με ψηλοκρεμαστό σουτ να πετύχει το 2-0.

Οι γηπεδούχοι, που σε όλο το β' ημίχρονο είχαν τον έλεγχο της κατάστασης ,έφτασαν και σε τρίτο, με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Ζέρβα.

Στο 81ο λεπτό, μετά από μπαλιά του Γκαντιά ,ο επιθετικός των κόκκινων ξεπετάχτηκε προς την περιοχή και από πλάγια θέση σημάδεψε την εστία διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Αξιοσημείωτο επίσης ότι στο 76' ο Περτζόνι αντίκρισε τελικό και τη δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε αφήνοντας την ομάδα του με 1Ο παίκτες στο τελευταίο τέταρτο.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ.Νικόπουλοs από τη Σάμο, με βοηθούς τους Σακά και Σφυρή της ΕΠΣ θεσσαλίαs.

Π.Ο.Φήκης (Νίκος Μανούραs):Ντάσκας ,Γιαννούλας, Τρέλλns, Μακρήs (86'Δρόσοs), Κατσαντώνnς Γεωργάκης (86' Μπέτσαs),Ιωάννου, Ζέρβαs, Γκαντιάς, Σκόνδρας (70' Πολυζόπουλοs),Τσιαφίτσαs (62' Καλαμαράs).

Π.Ο.Ελασσόνας (Βαγγέλης Μόρας): Γκουτζουρέλας, Φουρκιώτης, Νταμπώσης, Λαγόs  Περτζιόνι, Κοντοθανάσης (75' Καραλούλns). Μουξιόs (60' Μουλτσιάs), Αρσένης (46' Τόλιος). Γκουντρουμπής, Ματούλαs (85' Μπούσιαs), Καραγκούνης (60'Ιγγλέζοs) .

Πηγή: Εφ."ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ"
Πηγή φώτο-video: goal-trikala.gr
Εικόνες θέματος από mammuth. Από το Blogger.