Γ' Εθνική: Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο ΠΟΕ! (αποτελέσματα-βαθμολογία)

Ο ΠΟΕ κέρδισε στην έδρα του και τον Αμβρυσσέα Διστόμου με το επαγγελματικό σκορ του 1 – 0 και συνέχισε την εντυπωσιακή του πορεία στον 3ο Όμιλο της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης, ο Τόλιος στο 11′.

Η ομάδα της Ελασσόνας μετά από 16 αγωνιστικές έχει καταφέρει να μαζέψει 32 βαθμούς, επτά λιγότερους από τους δύο πρωτοπόρους Ηρακλή Λάρισας και Α.Ο. Υπάτου. Από την άλλη, η ομάδα του Αμβρυσσέα Διστόμου παρέμεινε στους 20 βαθμούς και έχει ακόμη… γολγοθά να ανέβει για να πετύχει το στόχο της, που είναι η παραμονή στη κατηγορία.

Ο ΠΟΕ μπήκε αποφασισμένος στο παιχνίδι και έφτασε στο γκολ με το «καλημέρα» της αναμέτρησης με «δράστη» τον Τόλιο.

Ο βραχύσωμος επιθετικός του ΠΟΕ βρήκε χώρο και με δυνατό σουτ άφησε «άγαλμα» τον Πάπο του Αμβρυσσέα Διστόμου, ανοίγοντας μόλις στο 11ο λεπτό το σκορ για την ομάδα της Ελασσόνας.

Στην επανάληψη και στο 48′ οι φιλοξενούμενοι είδαν το δοκάρι του Γούπου να σταματά τις… ορέξεις του Δήμου, ενώ ο ΠΟΕ απείλησε εκ νέου στο 55′, με τον Φρανσίς να συνεργάζεται με τον Ματούλα και τον Γκουντουμπή που ήταν ο τελικός αποδέκτης της μπάλας, να χάνει μοναδική στιγμή για το δεύτερο τέρμα του ΠΟΕ.

Στο 70′ ο Γκουντρουμπής δημιούργησε για τον Γκαραγκούνη που σούταρε μόλις άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα (72′) οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Χάρη Φουρκιώτη με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα του κ. Κεχαγιά.

Αυτό είχε ως φυσικό επακόλουθο την ομάδα του Αμβρυσσέα να πιέσει για το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο όμως εν τέλει δεν ήρθε, παρά τις όποιες προσπάθειες με τους Μπαλντά (73′), Ιω΄άννου (79′) και Γεωργουσόπουλο (89′), με τον ΠΟΕ να πανηγυρίζει την τέταρτή του σερί νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι Συνθέσεις

ΠΟΕ (Βαγγέλης Μόρας): Γούπος, Νταμπώσης, Κακάμης, Λαγός, Φουρκιώτης, Κοντοθανάσης (60′ Αρσένης), Γκαμπέτας (76′ Περτζιόνι), Φράνσις, Ματούλας (60′ Γκαραγκούνης), Γκουντρουμπής (86′ Μουξιός), Τόλιος (60′ Ιγγλέζος).

Αμβρυσσέας Διστόμου: Πάπος, Αντωνόπουλος, Κυπραίος Χαρ., Ιωάννου, Πούλος Οδ., Μπαλντάς, Βιένας, Βλάχος (71′ Κυπραίος Μιχ.), Γεωργουσόπουλος Δήμου, Αλμπάνης (70′ Μαλισιόβας).