Φιλική νίκη της Ακαδημίας Ελασσόνας κόντρα στην Κ20 της ΑΕΛ (φωτ.)

Σ ένα πολύ καλό φιλικό παιχνίδι προπονητικού χαρακτήρα, η Ακαδημία Ποδοσφαίρου Ελασσόνας, επικράτησε με 3-2 στο Δημοτικό Γήπεδο Ελασσόνας κόντρα στην Κ20 της ΑΕΛ.

Με την ομάδα της Ακαδημίας αγωνίστηκαν και τα νέα της αποκτήματα, Στέλιος Κατσαντώνης (από τη Συκιά) και Χρήστος Ξεφτέρης (από το Μεγ.Ελευθεροχώρι) ενώ στην Κ20 της ΑΕΛ αγωνίστηκε και ο Ιωσήφ Αποστολάκης που παραχωρήθηκε από την Ακαδημία Ελασσόνας.

Επίσης από την ομάδα της Ακαδημίας έγινε γνωστό ότι αποκτήθηκαν οι Λεωνίδας Καραγκούνης, Άγγελος Θεοφανούδης, Ζήσης Μάνος, Στέλιος Ιωαννίδης και Γιώργος Κακαβάνης από την ΑΕ Στεφανοβούνου-Γαλανόβρυσης ενώ επέστρεψε στην ομάδα ο Άλκης Μίχης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Ακαδημία Ελασσόνας πήρε το προβάδισμα με ένα γκολ για highlight όταν στο 18’ ο Παλάσκας εκτέλεσε φάουλ σχεδόν από το κέντρο, με τη μπάλα αρχικά να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι, στη συνέχεια στην πλάτη του τερματοφύλακα και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 22’ ο Μπαριώτας από κοντά θα κάνει το 1-1 που θα είναι και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κ20 της ΑΕΛ θα προηγηθεί στο 54 με 1-2 με κοντινό πλασέ του Δάχτυλα.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 63’ ο Στούπας με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ θα ισοφαρίσει σε 2-2 και στο 78’ ο Παλάσκας θα πετύχει το δεύτερο προσωπικό τους γκολ, με κεφαλιά μετά από σέντρα και θα διαμορφώσει το τελικό 3-2.

Α.ΠΟ.ΕΛ (Φίλιππος Μιζάκος): Στάμος, Αβέλλας, Μπαρδανίκας, Κατσαντώνης, Μπακογλίδης, Μπερντούφι, Νούλας, Παλάσκας, Δριστέλας, Στούπας, Ξεφτέρης.

Αγωνίστηκαν και οι: Γκανάτσιος, Δερβένης, Θεοφανούδης, Γκουτζουρέλας, Ζδάνης, Φορτούζι, Ιωαννίδης, Μάνος, Μίχης.

ΑΕΛ Κ20 (Αποστόλης Ευαγγέλου):

Στο 1ο ημίχρονο: Bektesi, Ζησούλης, Μπαργιώτας, Τσέλα, Αποστολάκης, Μιλτιάδης, Κούκος, Τσιομήτας, Νίνο, Τσουμάνης, Δάκτυλας.

Στο 2ο ημίχρονο: Αραμπατζής, Θεοχάρης, Μέκρας, Λυγούρας, Χατζής, Παπαϊωάννου, Μιλτιάδης, Κρικώνης, Ευαγγέλου, Μιχαήλ, Βλησαρούλης.