Έ«Χ»ασε την ευκαιρία η ΑΕΛ (video)

Η Βέροια έχασε χθες από τον Πιερικό με 2-1, αλλά η ΑΕΛ σήμερα (14/4) δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία και να πλησιάσει πολύ στην κορυφή. Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) στο Βόλο με τη Νίκη κι έτσι η διαφορά με την ομάδα της Ημαθίας είναι πλέον στο +5.

Η Νίκη Βόλου άνοιξε το σκορ μόλις έξι λεπτά μετά τη σέντρα. Ο Μιράντα εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Θεοδωρόπουλου (1-0). Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 29′ και στο 37′ με τον Πάνο, αλλά και στο 30′ με τον Τσουκαλά.

Ο Παναγιώτης Γκουτσίδης προχώρησε σε τριπλή αλλαγή με τη σέντρα, με τους Όγμποε, Κολομπίνο και Γρηγορόπολο να μπαίνουν στο ματς. Στο 52′ η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι, για χέρι του Κυριακίδη. Στο ίδιο λεπτό ο Όγκμποε έκανε το 1-1 από την άσπρη βούλα. Το σουτ του Μαυριά στο 52′ πέρασε δίπλα από το δεξί παραθυράκι, ενώ στο 74′ το σουτ του Κολομπίνο έδιωξε ο Μπάγιτς. Στο 88′ ο Ουρουγουανός έκανε το σουτ, το οποίο κόντραρε στον Κυριακίδη και η μπάλα απομακρύνθηκε. Στο 90’+1′ η Νίκη ζήτησε πέναλτι για χέρι αμυντικού της ΑΕΛ, δεν καταλογίστηκε παράβαση και το 1-1 διατηρήθηκε.

Νίκη Βόλου (Αλ. Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Αθανασίου, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Πάνος, Παναγιωτίδης (77’ Γκαρσία), Κυριακίδης, Τσουκαλάς, Μιράντα, Βασιλείου (65’ Βλαχομήτρος), Κουσκουνάς.

ΑΕΛ (Κ. Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Θ. Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Μπέρτος (46’ Γρηγορόπουλος), Μαξιμένκο, Ραμίρεζ, Κ. Παπαγεωργίου, Γαρουφαλιάς (46’ Κολομπίνο), Κούστα (46’ Όγκμποε), Μαυριάς (77’ Νίνο), Γλυνός (67’ Μιλτιάδης

Με τρεις αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε και η Βέροια ψάχνει ουσιαστικά τέσσερις βαθμούς για να τερματίσει πρώτη. Αναλυτικά το πρόγραμμα των δύο ομάδων μέχρι το τέλος: