Το σήκωσε στα πέναλτι ο ΠΟ Ελασσόνα κόντρα στον Ηρακλή Λάρισας (φωτ.)

Μετά από ένα συγκλονιστικό τελικό, που διήρκησε σχεδόν τρεις ώρες και κρίθηκε αφού εκτελέστηκαν 20 πέναλτι, ο ΠΟ Ελασσόνας πανηγύρισε την κατάκτηση του 49ου Κυπέλλου της ΕΠΣ Λάρισας, παίρνοντας και την άτυπη ρεβάνς για τις δύο ήττες στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής, επικρατώντας με 9-8 στη «ρώσικη ρουλέτα» κι ενώ στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση ο τελικός ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, ενώ ήταν και η πρώτη «κούπα» στην προπονητική διαδρομή του Βαγγέλη Μόρα στην παρθενική του χρονιά στους πάγκους.

Να θυμίσουμε ότι και το 2019, η ομάδα της Ελασσόνας είχε κατακτήσει το Κύπελλο και πάλι στα πέναλτι κόντρα στον Δαμασιακό.

Οι δύο ομάδες δεν πρόσφεραν αρκετά καλό θέαμα στους εκατοντάδες θεατές που βρέθηκαν στις κερκίδες του σταδίου Αλκαζάρ, ωστόσο είχαν καλές στιγμές για να σκοράρουν, χωρίς όμως να μπορούν να το καταφέρουν.

Το φιλμ του αγώνα:

4’ Καλή συνεργασία Ματούλα – Γκουντρουμπή και σουτ του τελευταίου που θα περάσει όμως δίπλα  από το αριστερό δοκάρι του Παπαγιάννη.

6’ Εκτέλεση φάουλ του Καμπέρη έξω από την περιοχή θα περάσει πάνω από τα δοκάρια του Γούπου.

9’ Σουτ του Αγρόδημου πέρασε άουτ

11’ Σέντρα σουτ του Τόλιου στα χέρια του Παπαγιάννη.

22’ Κακό κοντινό πλασέ του Αλεξίου μετά από πάσα του Αγρόδημου πέρασε ψηλά άουτ.

36’ Αδύναμο σουτ του Τόλιου λίγο έξω από την περιοχή κατέληξε στα χέρια του Παπαγιάννη.

39’ Πολύ καλό και δυνατό σουτ του Τόλιου αρκετά μακριά από την περιοχή έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Παπαγιάννης

45’+1 Εκτέλεση φάουλ του Τόλιου πέρασε λίγο άουτ.

46’ Δυνατό σουτ του Χαλάτση έξω από την περιοχή ασταθή απόκρουση του Παπαγιάννη και στη συνέχεια οι αμυντικοί έδιωξαν σε κόρνερ

50 Σουτ του Γκουντρουμπή από το ύψος της περιοχής στα χέρια του Παπαγιάννη

51’ Καρφωτή κεφαλιά του Ζαφειρίου έδιωξε με εκπληκτική απόκρουση ο Γούπος σε κόρνερ.

60’ Σουτ του Ματούλα μέσα από την περιοχή από πλάγια θέση σε κόρνερ δύσκολα ο Παπαγιάννης

65’ Σουτ του Χριστίδη πάνω από τα δοκάρια του Γούπου.

Στην ημίωρη παράταση δεν άλλαξε κάτι και οδηγηθήκαμε στη διαδικασία των πέναλτι.

Γκαμπέτας 8-9 δοκάρι και μέσα, και το Κύπελλο στην Ελασσόνα

Ακολούθησαν τρελά πανηγύρια για τους ποδοσφαιριστές του Βαγγέλη Μόρα και για τους φιλάθλους του ΠΟΕ στον αγωνιστικό χώρο, ενώ αμέσως μετά πραγματοποιήθηκαν οι απονομές.

MVP του τελικού, ο Βασίλης Γκαμπέτας που χτύπησε εύστοχα το τελευταίο πέναλτι του ΠΟΕ.

Στη συνέχεια έγιναν οι απονομές στους ηττημένους του τελικού ενώ αμέσως μετά η βουλευτής Στέλλα Μπίζιου και ο Δήμαρχος Ελασσόνας Νίκος Γάτσας απένειμαν τα μετάλλια του τελικού στους νικητές ποδοσφαιριστές του ΠΟΕ.

Το κύπελλο του τελικού παρέδωσε στον αρχηγό του ΠΟΕ Δημήτρη Ματούλα, ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας Κώστας Αγοράστος, με τον ποδοσφαιριστή του ΠΟΕ να το σηκώνει στον ουρανό της Λάρισας, δίνοντας το σύνθημα να ξεκινήσουν ξέφρενοι πανηγυρισμοί οι οποίοι συνεχίστηκαν στην κεντρική πλατεία Ελασσόνας όπου τους περίμεναν δεκάδες φίλαθλοι της ομάδας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης):
Παπαγιάννης Παπαγεωργίου Καμπέρης Γκαλίτσιος Δοδοντσάκης Αγρόδημος, Γκίκα (90+1’ Ναρίνογλου) , Μπάμης (75’ Κακαβίτσης),  Αλεξίου (90+1’ Κούλπας), Ζαφιρείου, (83’ Παπαδόπουλος), Χριστίδης (75’ Λώττας – 95’ Βαγενάς λ.τ.)

ΠΟ Ελασσόνας (Βαγγέλης Μόρας):
Γούπος, Κακάμης (101’ Καραλούλης), Νταμπώσης, Λαγός, Φουρκιώτης, Κοντοθανασης, Τόλιος (70’ Γκαμπέτας), Χαλάτσης (70’ Ντουλάγκ), Γκουντρουμπής, Ματούλας, Καραγκούνης (70’ Ιγγλέζος)

Διαιτητές:
Κουκούλης Αδάμος. Α’ Βοηθός: Μάνος Βασίλειος. Β’ Βοηθός: Δεδικούσης Γρηγόριος.
4ος Διαιτητής: Μπουμαρσόπουλος Αγησίλαος.
Διαιτητής περιοχής 1: Μπουρουζίκας Θωμάς. Διαιτητής περιοχής 2: Ντελέζος Ιωάννης.
Παρατηρητής Διαιτησίας: Τσακνάκης Πέτρος.