Ήττα για την ΑΕΛ από τον ΠΑΟΚ Β’ με 1-0 (video)

Με άδεια χέρια γυρίζει από τη Θεσσαλονίκη και το ματς που έδωσε στη Νέα Ευκαρπία η ΑΕΛ καθώς γνώρισε την ήττα από τη δεύτερη ομάδα του ΠΑΟΚ με 1-0.

Οι "πιτσιρικάδες" του "δικεφάλου" προηγήθηκαν στο σκορ με τον Γκορντεζιάνι στο 31ο λεπτό μετά από όμορφη πάσα του Μπράντονιτς κι αφού οι παίκτες της ΑΕΛ στην αμυντική τους διάταξη ήταν ψηλά και δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.

Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έπαιζαν με έναν παίκτη λιγότερο μετά από αποβολή του σκόρερ για χτύπημα εκτός φάσεις από το 47ο λεπτό και παρά το ότι η ΑΕΛ είχε την σαρωτική κατοχή μπάλας (67 τοις εκατό) και τις περισσότερες τελικές, δεν κατόρθωσε να φθάσει στην ισοφάριση και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις ακόμη και για την ανατροπή στο σκορ.

Μάλιστα έχασε και την πολύ μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις όταν ο Ογκμποε κέρδισε πέναλτι από τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ Ταλιχαμανίδη, αλλά ο Πλέγας που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε τη μπάλα ψηλά στο οριζόντιο δοκάρι και έξω.

Λίγο αργότερα, σχεδόν στην εκπνοή και στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων από τα έξι συνολικά που κράτησε ο διαιτητής Τσιάρας, η ΑΕΛ έχασε μία ακόμη καλή ευκαιρία ακόμη με τον Πεντρόζο που από καλή θέση μέσα στην περιοχή σούταρε πάνω από τα δοκάρια του ΠΑΟΚ.

Έτσι οι "βυσσινί" μένουν στους τρεις βαθμούς και βλέπουν τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

ΠΑΟΚ Β- (Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Κιτσάκης (57- Δαρέλας), Μιχαηλίδης (46- Κωττάς), Μορικέλι, Τασιούρας, Ουεντραόγκο, Γρόσδης (73- Κουτεντάκης), Μπράντονιτς (64- Σπυρίδης), Χατζηστραβός (57- Μελετίδης), Σπυράκος, Γκορντεζιάνι.

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος (36- λ.τρ Σουλούκος), Θ. Παπαγεωργίου, Κοσσονού (62- Αντράντα), Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης, Πλέγας, Κ. Παπαγεωργίου (62- Μαϊδανός), Θωμαΐδης (55- Μαυριάς), Πεντρόζο, Νικολιάς, Όγκμποε.

Δείτε το βίντεο με τα highlights του αγώνα:

Η συνέχεια της αγωνιστικής

Σάββατο 12/11:
Απόλλων Λάρισας-Μακεδονικός (15:00), Διαιτητής: Μπεκιάρης (Καρδίτσας), Βοηθοί: Βογιατζής (Καρδίτσας), Πριόνας (Εύβοιας)

Κυριακή (13/11 – 15:00):
Διαγόρας Ρόδου-Αναγέννηση Καρδίτσας, Διαιτητής: Αλάμπεης (Αθηνών), Βοηθοί: Μαραθωνίτης, Μητροφάνης (Αθηνών)
Ηρακλής Λάρισας-Απόλλων Πόντου, Διαιτητής: Μέγας (Πιερίας), Βοηθοί: Αναστασιάδης (Σερρών), Μάνασης (Τρικάλων)
Θεσπρωτός-Παναθηναϊκός Β’, Διαιτητής: Φίτσας (Πρέβεζας/Λευκάδας), Βοηθοί: Μποζατζίδης, Τοροσιάδης (Μακεδονίας)

Δευτέρα (14/11):
Αλμωπός Αριδαίας-Πανσερραϊκός (15:00), Διαιτητής: Τσιοφλίκη (Λάρισας), Βοηθοί: Ντάβελας, Κουφός (Μακεδονίας)
Εικόνες θέματος από mammuth. Από το Blogger.