Έδειξε χαρακτήρα ο Γ.Σ.Ε. Ελασσόνας και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κατσαρέ κέρδισε και τον Απόλλωνα Καρδίτσας

Σε ένα ματς για γερά νεύρα αλλά και αρκετά διδακτικό για την συνέχεια του πρωταθλήματος, ο Γ.Σ.Ε. Ελασσόνας νίκησε τον Απόλλωνα Καρδίτσας με σκορ 69-58, έκανε το "7 στα 7" και συνεχίζει απτόητος για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άνοδο.

Η ομάδα του Παναγιώτη Ποντίκα μπήκε "φουριόζα" στο πρώτο δεκάλεπτο και με το εκπληκτικό 17-0, έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της.

Το ασφυκτικό pressing των γηπεδούχων επάνω στα play maker του Απόλλωνα, είχαν ως αποτέλεσμα να ανοίξει η διαφορά στο σκορ ανάμεσα στις δύο ομάδες και να δείξει στους φιλοξενούμενους, ποιος είναι το αφεντικό του παιχνιδιού.

Ο Απόλλωνας αντέδρασε και μείωσε σε 22-14 με τον Παναγιώτη Ποντίκα να ψηλώνει το σχήμα, τον Λιάπη να βρίσκεται μόνος σε συνεχόμενους αιφνιδιασμούς και τον Κουτσαδούρο να ακολουθεί σε απόδοση. Το 34-22 ήταν αποτέλεσμα πίεσης των φιλοξενούμενων και κακών επιλογών στην επίθεση, με το ημίχρονο να κλείνει με 41-29 υπέρ της Ελασσόνας.

Κάπου εκεί αρχίσαν τα δύσκολα για τους παίκτες του Παναγιώτη Ποντίκα, που δεν μπήκαν ποτέ στο παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, πραγματοποίησαν ένα κάκιστο ξεκίνημα και το 48-40, μετατράπηκε πολύ γρήγορα σε 55-44 και 63-49, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν σε όλο το γήπεδο, ο Λιάπης να βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου εκνευρισμένος και φορτωμένος από φάουλ και εκεί ήταν η σειρά του ηγέτη του Γ.Σ.Ε. Ελασσόνας Νίκου Κατσαρέ να βρει τα πατήματά του, παρότι αγωνιζόταν τραυματίας και να πάρει την ομάδα στις πλάτες του.

Με συνεχόμενους πόντους, κρίσιμα τρίποντα και έξι κλεψίματα, ο Κατσαρές διαμόρφωσε το τελικό 69-58 ενώ αξιοσημείωτη ήταν η παρουσία και του Παρλάντζα σε κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Το Κλειστό Γυμναστήριο της Ελασσόνας γέμισε από κόσμο, με την ομάδα του Παναγιώτη Ποντίκα σε ένα δύσκολο σε εξέλιξη ματς, να δείχνει χαρακτήρα και ποιοτικά χαρακτηριστικά για την συνέχεια του πρωταθλήματος, δείχνοντας πως αντέχει τη πίεση, έχοντας ταυτόχρονα και αρκετές λύσεις στον πάγκο.

Πηγή: elassona-city.gr
Εικόνες θέματος από mammuth. Από το Blogger.