«Χρυσό» εκτός έδρας… τρίποντο για τον ΠΟΕ κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου

Επέστρεφε στις επιτυχίες ο ΠΟ Ελασσόνας καταφέρνοντας να πάρει μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 1-0 κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου, στο γήπεδο «Αθανάσιος Ραγάζος» του Αλμυρού.

Οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού Βόλου μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο αναλαμβάνοντας από νωρίς την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Η πρώτη επικίνδυνη στιγμή άνηκε στους γηπεδούχους και είχε για πρωταγωνιστή τον Αντώνη Θεοδωρόπουλο, στα πόδια του οποίου έφτασε η μπάλα στο 5ο λεπτό αλλά το δυνατό του σουτ πέρασε άουτ.

Οι ερυθρόλευκοι του Βόλου συνέχισαν να πιέζουν, απείλησαν με μια σέντρα – σουτ του Λάμπου στο 13′ και με μια κεφαλιά του Παπαϊωάννου στο 19′ αλλά το πολυπόθητο γκολ δεν ερχόταν.

Κι όσο ο Ολυμπιακός Βόλου δεν μετουσίωνε την αρχική του υπεροχή σε κάποιο γκολ, οι παίκτες του Νίκου Φώλλα άρχισαν σταδιακά να βγαίνουν από τα καρέ τους, κέρδισαν ορισμένες στατικές φάσεις και είχαν κι ένα σουτ του Κωστούλα στο 32′ δίχως όμως γενικότερα να απειλήσουν σημαντικά την εστία του Καβουσάκη.

Μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου, δεν προέκυψε κάποια άλλη αξιόλογη φάση με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, λίγο πριν τη συμπλήρωση ενός τετάρτου, οι παίκτες του Ολυμπιακού Βόλου «φλέρταραν» με το να ανοίξουν το σκορ. Στο 58′ ο Σκοπελίτης “έκλεψε” τη μπάλα σε κρίσιμο σημείο, την έδωσε στον Ντινιωτάκη αλλά το τελείωμα του τελευταίου από ευνοϊκή θέση κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα Γούπου.

Ό,τι δεν κατάφεραν οι παίκτες του Σάκη Θεοδοσιάδη, το πέτυχαν οι παίκτες του Νίκου Φώλλα μόλις δύο λεπτά αργότερα.

Στο 60ο λεπτό, ο Κοντοθανάσης εκτέλεσε ένα φάουλ προς την περιοχή του Ολυμπιακού Βόλου, ο Τσάτσος πήδηξε ψηλότερα από όλους, πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Καβουσάκη γράφοντας το 0-1.

Πέντε λεπτά μετά, οι Ελασσονίτες λίγο έλειψε να φτάσουν στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος. Στο 65′ ο Παπαϊωάννου και ο Σιουμουρέκης δεν συνεννοήθηκαν σωστά, έκαναν το λάθος με τη μπάλα να φτάνει στον Κοντοθανάση ο οποίος πλάσαρε προς την εστία, με τον Καβουσάκη να έχει απομακρυνθεί από αυτή αλλά για καλή του τύχη η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Από το σημείο εκείνο και μετά, οι παίκτες του Νίκου Φώλλα κατάφεραν να “απορροφήσουν” τα κύματα επιθετικότητας του Ολυμπιακού Βόλου, διατήρησαν το μηδέν στην άμυνα τους μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και έφυγαν από τη Μαγνησία με ένα σπουδαίο τρίποντο στις αποσκευές τους. Το 0-1 αποτέλεσε το τελικό σκορ του αγώνα.

Ολυμπιακός Βόλου (Σάκης Θεοδοσιάδης): Καβουσάκης, Λάμπος (74’ Σταμπουλής), Θεοδωρόπουλος (83’ Κατσαγεωργίου), Σιουμουρέκης, Παπαϊωάννου, Κόλα (46’ Καρατσόλης), Ψιάνος, Κυρίτσης, Σκοπελίτης, Διαμαντόπουλος (67’ Μυλωνάς), Ντινιωτάκης.

ΠΟ Ελασσόνας (Νίκος Φώλλας): Γούπος, Νταμπώσης (39’ Ματούλας), Λαγός, Περτζιόνι, Κοντοθανάσης (81’ Καραγκούνης), Καραμούλας, Ντουλάγκ (89’ Κουκούλης), Κωστούλας (89’ Βλαχάκης), Μουλτσιάς (46’ Γκαμπέτας), Τσάτσος, Κακάμης.