Με μία ακόμη ισοπαλία αποχαιρέτησε τη Γ’ Εθνική ο ΠΟ Ελασσόνας

Με ισοπαλία ολοκλήρωσε τις φετινές του υποχρεώσεις, αποχαιρετώντας και τυπικά την Γ’ Εθνική, ο ΠΟ Ελασσόνας ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Πιερικό, στον αγώνα που διεξήχθη στο Α’ ΔΑΚ Κατερίνης.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κυπαρίσση στο 28′ ενώ το τελικό 1-1 διαμόρφωσε στο 38′ με ωραίο μακρινό σουτ ο Καραγκούνης.

Πλέον, οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Φώλλα στρέφουν την προσοχή τους στον τελικό του Κυπέλλου της ΕΠΣ Λάρισας με αντίπαλο τον ΑΟ Μαυροβουνίου, αγώνας που θα διεξαχθεί την Πέμπτη 4 Μαΐου στο στάδιο Αλκαζάρ στις 5 το απόγευμα.

Το “φιλμ” του αγώνα
14′ Εκτέλεση φάουλ του Κοντοθανάση, η μπάλα έφυγε άουτ.
15′ Σέντρα σουτ του Κατσαβάκη από πλάγια αριστερά, η μπάλα πέρασε ανεκμετάλλευτη.
18′ Μετά από σέντρα του Κατσαβάκη δε μπόρεσε να πιάσει το σουτ του Καλαϊτζής στο δεύτερο δοκάρι.
19′ Μετά από μακρινή μπαλιά του Χ. Παπαδόπουλου ο Λαγός παραλίγο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με κεφαλιά αλλά ο Γκουτζουρέλας έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.
28′ ΓΚΟΛ! 1-0: Ο Κυπαρίσσης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-0 για τον Πιερικό. Το πέναλτι κέρδισε ο Χ. Παπαδόπουλος τον οποίον ανέτρεψε ο Τσάτσος.
31′ Μετά από σέντρα του Κυρίτση ο Λαγός έκανε το πλασέ που έφυγε άουτ.
35′ Ο Κυπαρίσσης γύρισε τη μπάλα για τον Μαυρίδη που έκανε το σουτ το οποίο κόπηκε από τους αμυντικούς.
38′ ΓΚΟΛ! 1-1: Ο Καραγκούνης με εκπληκτικό σουτ από μακριά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπαλάφα, κάνοντας το 1-1.
40′ Σουτ του Κοντοθανάση, η μπάλα πέρασε άουτ.
46′ Μακρινό σουτ του Κυρίτση έξω από την περιοχή, δεν ανησύχησε ο Μπαλάφας.
50′ Γύρισμα του Κυρίτση από αριστερά, σουτ του Μουλτσιά από τη γραμμή της μικρής περιοχής, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
63′ Ο Ιγγλέζος δέχθηκε κάθετη μπαλιά και από τα δεξιά μπήκε στην περιοχή του Πιερικού, απέφυγε τον Μπαλάφα που επιχείρησε έξοδο αλλά το σουτ που έκανε από πλάγια θέση δε βρήκε στόχο στην κενή εστία.
64′ Κοντινό σουτ του Κυπαρίσση στην κλειστή γωνία του Γκουτζουρέλα, απέκρουσε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.
75′ Συρτή σέντρα του Κυπαρίσση πέρασε ανεκμετάλλευτη
79′ Σουτ του Βήτου, η μπάλα πέρασε άουτ.
90′ Εκτέλεση φάουλ του Κατσαβάκη, η μπάλα χτύπησε στο τείχος και κατέληξε κόρνερ.
90’+1′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κατσαβάκη από δεξιά, ο Βήτος έπιααε την κεφαλιά που έφυγε άουτ.
90’+2′ Ο Μουλτσιάς εκμεταλλεύτηκε λάθος εκτίμηση του Κραγιόπουλου και πήγε να βγει τετ α τετ με τον Μπαλάφα αλλά ο κεντρικός αμυντικός διόρθωσε το λάθος του κόβοντας και απομακρύνοντας τη μπάλα.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Πιερικός (Γιώργος Καμπερίδης): Μπαλάφας, Νικολαΐδης (59′ Τσενικλής), Δεληγιάννης (83′ Κατσάρας), Βήτος, Κυπαρίσσης, Κατσαβάκης, Παπαδόπουλος, Τουλίκας, Κραγιόπουλος, Μαυρίδης, Καλαϊτζής.

ΠΟ Ελασσόνας (Νίκος Φώλλας): Γκουτζουρέλας, Μπούσιας (73′ Κακάμης), Κούκος, Λαγός (63′ Μπέλλος), Τσάτσος, Κοντοθανάσης (63′ Κουκούλης), Καραμούλας, Κυρίτσης, Γκαμπέτας, Καραγκούνης (46′ Μουλτσιάς), Ιγγλέζος (82′ Ntoulag).