Έκανε το καθήκον του ο ΠΟΕ – 6-0 την Πελασγιώτιδα

Σ ένα παιχνίδι επιθετικό μονόλογο για τον ΠΟΕ, η ομάδα της Ελασσόνας, κάνοντας το καθήκον της, δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στην αξιόμαχη Πελασγιώτιδα επικρατώντας με 6-0.

Το 1-0 έγινε στο 8ο λεπτό του αγώνα με κοντινό πλασέ του Μουλτσιά.
Στη συνέχεια οι παίκτες του Ζήση Ζιάγκα είχανε αρκετές καλές στιγμές και δύο δοκάρια με τον Καραμούλα (25’) και τον Καραγκούνη (40’) και κατάφεραν να φτάσουν και σε δεύτερο τέρμα με ψύχραιμο πλασέ του Μπούσια στο 41ο  λεπτό που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε. Όμως ο ΠΟΕ θα καταφέρει μέσα σε επτά λεπτά να βάλει τρία γκολ. Αρχικά με εκτέλεση πέναλτι του Κουκούλη (70’) στη συνέχεια ο Κωνσταντινίδης με σουτ (73’) και ο Τσιάκος με κοντινό σουτ (77’) ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 5-0.
Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Γκαμπέτας στο 90+3 που διαμόρφωσε με κοντινό πλασέ το τελικό 6-0.

Φάσεις – γκολ:
8’  Με κοντινό πλασέ ο Μουλτσιάς θα κάνει το 1-0.
16’  Καλό άουτ του Κορτσάρι πέρασε πάνω από το οριζόντιο.
25’ Σουτ του Καραμούλα μέσα από την περιοχή στο αριστερό δοκάρι του Μαστροδήμου.
28’ Σουτ του Γκαμπέτα από το ύψος της περιοχής μπλοκάρει ο Μαστροδήμος.
30’ Σουτ του Καραγκούνη στο οριζόντιο δοκάρι.
33’ Ο Τσιάκος από κοντά θα σουτάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
41’ Με ψύχραιμο πλασέ από το ύψος της περιοχής, μετά από εκτέλεση κόρνερ, θα κάνει το 2-0
44’ Εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη από το ύψος της περιοχής, έδιωξε με γροθιές ο Μαστροδήμος.
70’ Με εκτέλεση πέναλτι ο Κουκούλης θα κάνει το 3-0.
73’ Με σουτ ο Κωνσταντινίδης ανεβάσει το σκορ σε 4-0.
77’ Ο Τσιάκος με κοντινό πλασέ θα κάνει το 5-0.
90+3’ Ο Γκαμπέτας με κοντινό πλασέ πέτυχε το 6-0.

ΠΟ Ελασσόνας (Ζήσης Ζιάγκας): Γούπος (74’ Πέρπερας), Μπούσιας, Κορτσάρι (74’Γκανάτσιος) , Λαγός, Κριεζής, Ζαγκλιαβός, Γκαμπέτας, Καραγκούνης (46’ Κουκούλης), Μουλτσιάς (70’ Τσιπλικιάρης), Τσιάκος, Καραμούλας (60’ Κωνσταντινίδης).
Πελασγιώτιδα (Σπύρος Ευαγγέλου): Μαστροδήμος, Γκρίμπας (70’ Κακαγιάννης), Λελελλάρι, Παπακώστας Αθ., Γελαλής, Παπακώστας Ηλ., Οσμάνι, Φασούλας (46’ Μανακούσιος), Κωστής (60’ Πετράκης), Χριστοδουλάτος (85’ Τζίκας), Κουσιώρας (60’ Καργιώτης).